Eva doet onderzoek: duurzaam kerstdiner

Ho, ho, ho! Een levensgrote kerstman voor de deur bij een groot tuincentrum heet de bezoekers van harte welkom. Ook dit jaar wordt er weer heel wat kerstzooi verzameld om de boom te versieren en het huis te decoreren. Het gezellig maken van onze woning, met het ultieme kerstgevoel leidt elk jaar weer tot enorme drukte bij de grote tuincentra in Nederland. Kan dat ook anders? Uiteraard. Hoe moet dat dan? Daar heb ik voor u naar gekeken. Om het overzichtelijk te houden focus ik me met name op het eten. Ik keek naar plantaardige/vegetarische vervangers van het vleesproduct of het zuivelproduct. Nieuwsgierig? Daar gaan we!

Paté. Veel mensen zijn er dol op. Er zijn diverse varianten van te koop en we smeren het maar wat graag op een toastje. Is daar ook een veganistische variant van? Jazeker. Wel meerdere. De Vegetarische Slager heeft de ‘Petit Pate’ is het assortiment. 2 euro 69 voor 5 porties. Is het net zo lekker als een echte volvette paté? Niet helemaal. Is het lekker? Absoluut. Je kan er zelf een cranberry op doen of een peperkorrel.

Carpaccio is ook zo een echte klassieker die tijdens het kerstdiner niet mag ontbreken. Verderop in de nieuwsbrief delen we een recept voor de bietencarpaccio. Onlangs heb ik deze nog geprobeerd. Hartstikke lekker. Lijkt weliswaar niet echt op het origineel qua smaakbeleving maar het is een gezonde vervanger. Mocht je, zoals Alfred veganist zijn? Dan kun je de geitenkaas weglaten. Of de veganistische variant van fetakaas nemen.

Er zijn ook hele hordes mensen die gek zijn op het pasteitje. Unox heeft onder andere de vegetarische ragout gemaakt met ‘kip’ maar ook de champignon ragout. Niet veganistisch. Wel vegetarisch. Vind ik het lekker? Uiteraard. Ik vind het heerlijk. Als kind al. Kan Alfred het eten? Wel wanneer je de ragout zelf maakt en de dierlijke boter vervangt voor de plantaardige boter. Is dat moeilijk? Welnee. Ik ben geen keukenprinses en ik kan het zelfs.

Natuurlijk is het assortiment aan veganistische/vegetarische soepen groot. Je kan de soepen kant en klaar kopen maar ook zelf maken. Door bouillon te maken van groenten of het groentebloekje te gebruiken. Groentesoep kan je wat bite geven door er veganistische kipstuckjes aan toe te voegen van, wederom de Vegetarische Slager.

Een gevulde plofkalkoen in de veganistische variant heb ik niet voor u in de aanbieding. Hoe zou dát moeten? U kunt er natuurlijk voor kiezen om het klein te houden, door niet een grote hoeveel aan gangen aan te bieden. Of u kiest voor een aantal kleinere gerechten. Zoals een aantal hierboven beschreven.

In de winkel is met kerst het aanbod aan veganistische en vegetarische producten steeds groter. Vorig jaar at ik veganistische tiramisu en deze was niet van de originele variant te onderscheiden. Net zo lekker chemisch, net zo lekker vet en net zo lekker zoet. Ja, Alfred looft mijn plastische omschrijvingen altijd.

Het wereldwijde web biedt ook een groot aantal mogelijkheden om van uw kerstdiner een dierenleedvrij kerstdiner te maken. Waarbij er toch lekker wordt gegeten en zowaar ook gezond. Eerlijkheidshalve gebied mij om te zeggen dat, op de dagen dat ik geen vlees eet en weinig zuivel, ik me wel fitter en gezonder voel. Dit MOET ik niet schrijven van Alfred zodat hij even 50 euro aan me over maakt. Ik heb dit empirisch vastgesteld. Overigens, Aldi heeft een hele internetpagina in het leven geroepen waar vegetarische en plantaardige kerstrecepten op te vinden zijn. Nou, is dat niet gers? Oftewel enig?!?

Stel je vraag!

Benieuwd naar onze workshops? vul dan het formulier in!